Wyrok Sądu Najwyższego uznający prawo Krajowej Rady Notarialnej do określania zasad tworzenia stron internetowych kancelarii notarialnych
Dyskusja związane ze sposobem prezentowania oferty kancelarii notarialnych trwa od dawna. Kontaktując się z notariuszami z całej Polski w sprawie wykonania strony internetowej niejednokrotnie spotkałem się z opinią, że „nasza izba ma własne spojrzenie na to co można, a czego nie można”. Warto więc wspomnieć o wyroku Sądu Najwyższego z dnia 14 stycznia 2010 r. III ZS 4/09 3, który dotyczył skargi kasacyjnej od uchwały Krajowej Rady Notarialnej w sprawie stron internetowych notariuszy. Wedle podjętej uchwały, notariusze byli zobowiązania do niezwłocznego usunięcia własnych stron internetowych.
- Rada Izby Notarialnej w W. stosownie do postanowień § 6 Zarządzenia […] Prezesa Krajowej Rady Notarialnej z dnia 15 lutego 2008 roku w sprawie ogłoszenia tekstu jednolitego Regulaminu wewnętrznego urzędowania kancelarii notarialnej, w związku z prowadzeniem przez Radę Izby Notarialnej strony internetowej Izby Notarialnej w W. zawierającej dane wszystkich notariuszy będących członkami Izby oraz inne dane, o których mowa w uchwale […] Krajowej Rady Notarialnej z dnia 15 lutego 2008 roku w sprawie określenia zakresu i formy zakładania i prowadzenia stron i internetowych dla kancelarii notarialnych, stwierdza że zakładanie indywidualnych stron internetowych lub zamieszczanie przez Notariuszy danych na innych stronach internetowych w jakiejkolwiek formie jako element niedozwolonej reklamy, stanowi naruszenie etyki zawodowej.
- Notariusze prowadzący stronę internetową bądź zamieszczający jakiekolwiek dane swoje lub swojej kancelarii na stronie innej niż stronie Izby zobowiązani są bezzwłocznie do ich usunięcia lub zamknięcia takich stron.
- Nie zastosowanie się do powyższego zalecenia stanowić będzie podstawę wszczęcia postępowania dyscyplinarnego.”
Sąd Najwyższy w wyroku uchylił przedmiotową uchwałę uznając, że rada izby notarialnej w Warszawie nie była prawnie umocowana do zakazania notariuszom zakładania indywidualnych stron internetowych lub zamieszczania przez notariuszy danych na innych, niż strona internetowa Izby Notarialnej w Warszawie, stronach internetowych w jakiejkolwiek formie ani też, co oczywiste, do kwalifikowania naruszenia przez notariusza tego bezprawnie wprowadzonego zakazu, jako naruszenia zasad etyki zawodowej.